ANASAYFA KURUMSAL  MAĞAZALARIMIZ MARKALARIMIZ ALBÜM İLETİŞİM
GENEL BİLGİLER

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel degerleri ile zamanin durdugu izlenimini veren Güneydogunun siirsel kentlerinden biridir. Mardin'de, farkli dini inanislar paralelinde, sanatsal açidan da tarihi degeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastir ve benzeri dini eserler barindirmaktadir. Mardin, Ipek Yolu güzergahinda olup, 5 han ve kervansaray mevcuttur.

 

 

COGRAFYA

 

Güneydogu Anadolu Bölgesinin Yukari Mezopotamya havzasinda bulunan Mardin, güneyinde Suriye, dogusunda Sirnak ve Siirt, kuzeyinde Diyarbakir ve Batman, Batisi Sanliurfa ile çevrilidir.

Mardin daglarinin, Mazidagi, Derik, Midyat, Savur ve Nusaybin yörelerine sokulan yüksek kesimlerinde, Mese agaçlarindan olusan topluluklara rastlanir.

Iklim olarak Akdeniz iklimi ile karasal iklimin ortak özelliklerine sahiptir. Yazlari çok sicak ve kurak, kislari ise yagisli ve soguktur.

 

TARİHÇE

 

Firat ve Dicle nehirleri arasinda Mezopotamya bölgesinde, tarih boyunca pek çok medeniyet yerlesmistir. Bir dagin tepesinde kurulmus olan Mardin, Yukari Mezopotamya'nin en eski sehirlerinden biridir.

M.Ö.4500' den baslayarak klasik anlamda yerlesim, gören Mardin, Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu, Osmanli Dönemi'ne iliskin bir çok yapiyi bünyesinde harmanlayabilmis önemli bir açik hava müzesidir.

  Copyright © 2010 Can Butik.Her hakkı saklıdır.

Tasarım : Faruk GÜNEŞ